leandervarazs

 

Menü
 
Fotók
 
Bejelentkezés
Felhasználónév:

Jelszó:
SúgóSúgó
Regisztráció
Elfelejtettem a jelszót
 
Leanderes lapok
 
 

 

 
Olvasók
Indulás: 2015-01-21
 
Vendégkönyv
 
Leander betegségei

 

Leander betegségei

 

1. Vírusos megbetegedések


Vírusok az élő szervezetet támadják meg, a növény minden részét érintheti a fertőzés.

Terjedésük fertőzött beteg növényi részekkel(dugvány,mag,virágpor),eszközökkel(metszőolló,fűrész,kés)..stb. Permetszerekkel és egyéb növényvédőszerekkel nem lehet ellenük védekezni ezért a megelőzés a fontos. Beteg növényi részek eltávolítása,elégetése, eszközök fertőtlenítése.

Vírus : Mozaikvírus

 

2. Baktériumos megbetegedések

Élő és élettelen növényen is megélnek, terjedésük beteg növényi részekkel,fertőzött talaj,eszközök,szél,víz,eső útján. Sebeken,sérüléseken,a levelek légzőnyílásain vagy talaj által jutank a növénybe. Kezeélsükre többnyire különböző permetszerek vannak,ezeknél a szereknél fontos,hogy a szer az adott betegséget okozó baktériumra,gombára hasson.

Leanderrák ,Olajfarák

Leanderrák vagy más néven olajfarák a pseudomonas savastaoni baktérium fertőzés és az által keletkezett rákos sebek képződése.

E baktériumok élő és élettelen növényen is megélnek,sokféle képen terjednek, leginkább beteg növényi részek pl. ág,dugvány, mag,virágpor útján. Terjedhet rovarok által (tetvek,atkák,kabócák,méhek) a rovarok a beteg növény nedveit szívogatják majd a beteg növény nedveit átviszik más növényre ezzel továbbadva a fertőzést. Méhek,lepkék,kabócák beporzáskor virágpor útján terjesztik tovább.

A szél,eső, locsoláskor a szétfröcsögő vízcseppek is továbbítják a kórokozót.

Megemlíteném még az esetleges saját hanyagságunkat is,eszközeink a metszőolló,fűrész,kés,cserepek...stb hiányos fertőtlenítésével is továbbadhatjuk.

Metszés után ajánlatos az eszközöket hipós vagy domestosos vízbe elmosni, de ugyan ez vonatkozik az ültető edények,alátétek fertőtlenítésére is.

A baktérium bekerülését követően az egész növényünk megbetegszik és teljes egészében fertőzötté válik. Lappangási ideje lehet 3-6 hónap,de előfordulhat az is,hogy a növényünk fertőzött de teljesen tünetmentes akár éveken keresztül is. A betegség megjelenését és tüneteinek mértékét nagyban befolyásolhatják a tartási és természeti tényezők.

Növényünk bármely részén jelentkezhetnek a fertőzöttség tünetei kisebb nagyobb mértékben.

Korai stádiumában a leveleken és virágzatán vehető észre leginkább, majd később a száron is láthatóak lesznek a rákos sebek.

Levélzetén megjelenhet a levélnyélnél és a levél fonákjain barnás feketés burjánzó szemölcs szerű kinövés formájában, a főerezetnél a levél jellegzetesen megtörik a burjánzó sebnél. De eláraszthatja az egész levelet kerek sárga szélű fekete kitüremkedésekkel, ilyenkor a levél deformálódik,torzul.

Virágzatán és a virágbugán is korán észrevehető jeleket mutathat a betegség. Ez esetben a virág nem tud kifejlődni,a csészelevelek és a bimbókezdemény barnás rothadáshoz hasonló tüneteket mutat, az elbarnult bimbó lehullik és helyén megindul a gubacs szerű burjánzás.

Magtokokon mutatkozhatnak a fertőzés jelei az apró gombostű nagyságú feketés kidudorodástól az egészen deformálódott, befeketedett torz magtokig.

Növény szárain általában súlyosabb esetben vehetőek észre. De olyan is előfordul,hogy csak a száron jön elő az elváltozás, sem a levélzeten sem a virágbugán nem láthatóak a fertőzöttség kezdeti jelei.

A mai tudomány álláspontja szerint gyógyíthatatlan, még nem tudtak ellene megfelelő szert kifejleszteni, ezért nagy figyelmet kell szentelni a megelőzésre!

Megelőzés lehet:

- Rendszeres rezes növény védőszeres permetezés

(Nordox 75wp,Sergomil,Astra,Cupertine-M,Kasumin)

- Rovarok (atka,tetvek,kabócák)elleni permetezés

atka ellen: Nissorun 10wp,Sanmite,Ortus,Floramite,

tetvek ellen: Actara,Mospilan,Vektafid….

- Eszközök,kezünk fertőtlenítése

- Egészséges növény beszerzése…

(Vegyük jól szemügyre a vásárolandó példányt nincs-e rajta betegségre utaló jel, igaz külsőleg lehet egészséges látszik de bele nem láthatunk.)

- Sérülés vagy metszés utáni heg lezárása

(oltóvisszal,méhviasszal mert van,hogy sérülésen keresztül jut be a baktérium a növénybe)

 

Ha mégis bekövetkezett a fertőzés akkor ajánlatos(?) a növényt megsemmisíteni,ennek legmegfelelőbb módja az lenne ha az egész növényt földjével együtt tűzre dobjuk. De akinek erre nincs lehetősége az a lemetszett ágakat tüzelje csak el a földet ajánlott kukába dobás előtt hipós vízzel leönteni. Beteg növény földjét de dobjuk komposztálóba sem.

Viszont ha mégis úgy döntünk,hogy kedvenc növényünket megtartjuk és ezzel a betegségével neveljük tovább akkor ezt a továbbiakban nagy odafigyeléssel csináljuk, mert akár a környezetünkben lévők virágját is megfertőzhetjük. Nagyon fontos,hogy beteg fertőzött növényt ne szaporítsunk, ne is adjunk senkinek se szaporítóanyagot(ágat,magot)róla.Teljes gyógyulása nem lehetséges a növénynek,de ma már sok olyan szer van amivel rövidebb hosszabb időre teljesen tünetmentessé lehet tenni a növényt.Ha  a betegség megjelenik akkor a beteg részt(levelet,ágat) eltávolítjuk a növényt különítsük el messze a többitől. Majd a fentebb említett rezes szerekkel pernetezzük le és öntözzük be a földjét 7-10 naponként legalább 5 alkalommal.

 

Nehéz eldönteni mi a helyes út, szívünkre vagy az eszünkre hagyatkozunk mikor meghozzuk beteg növényünk felett a végső döntést. Megtartsuk-e a beteg kedvencünket vagy „szabaduljunk” meg tőle? 

Számomra mindig nehéz volt a döntéshozatal ha egy-egy növényemen jelentkeztek a tünetek és megmondom őszintén volt,hogy eltüzeltem de volt,hogy minimális tünettel rendelkező példányt megtartottam,metszettem,kezeltem,kezelem.Utóbbi döntésemet nem bántam meg mert a betegség ellenére az egyik legszebben virágzó példányom lett, 2 éve teljesen tünetmentes,levélzetileg,virágilag.

Sajnos sok ember a mai napig is úgy tekint erre a betegségre mint valami „fekete himlőre” és feleslegesen. Én javaslom,hogy ha a levélkén vagy szárán megjelenik meg egy-egy aprócska pötty, akkor ne ítéljük azonnal halálra a növényt ha van lehetőségünk a kezelésére és további gondozására. Ráadásul csak biztos tünetfelismeréskor lehet rámondani,hogy ez bizony rák!  Mert megeshet,hogy rovarok általi szúrás,rágás hegesedés nyomát vagy jégverés okozta heget,de egyéb sérülést is véljük tévesen rákos jelnek. Leander tartását annak ajánlom aki ezzel a betegséggel együtt tud élni ha a növényei megbetegednek.

Mivel a növények szabad tartásban vannak, kivannak téve sok kedvezőtlen külső tényezőnek amitől megvédeni nem tudjuk őket. Soha nem tudhatja senki sem mikor fogja felütni a fejét ez a baktériumos betegség a kedvencei között.

 

 


Xylella fastidiosa

Kabócák által terjesztett baktériumos betegség.

A baktérium sebeken,levelek légzőnyílásain behatol a növénybe és gátolja a növény víz és ásványi anyag felvételét. Lappangási ideje lehet akár 9-12 hónap is,meleg,párásabb helyeken gyorsabb a lefolyása.

Fertőzés első jelei a leveleken perzselődéshez hasonló száradást okoz majd eléri az ágakat és végül az egész növény kiszáradását okozhatja akár 1-2 éven belül(olajfa,leander).

Terjedése beteg növényi részekkel,szél eső,eszközök..stb.

A baktérium ellen nem tudtak még megfelelő szert kifejleszteni és ahol nem rendeltek el felszámolási intézkedést a beteg fák,növények a helyükön maradtak így ezzel tovább fertőzve a környezetüket. Azért nagyon fontos lenne a megelőzés,nem javasolt fertőzött országokból növényt,magot rendelni.

Betegség jelen van, Taiwan,Észak és Dél Amerika, és a hozzánk legközelebbi Olaszország déli régióiban.

Újabb kutatások szerint nem minden növénynél okoz teljes kiszáradást, bizonyos cirtrus,őszibarack fajtáknál részben száradtak le az ágak viszont megállnak a fejlődésben és terméketlenné válnak.

 



3. Gombás megbetegedései

Palántadőlés

Több gombafaj együttesen okozhatja.

Kialakulásának okai lehetnek: talaj fertőtlenítés és a magok csávázásának hiánya,meleg-párás környezet,fényhiány, szellőztetés hiánya, sűrűre vetett magok vagy zsúfoltra kitűzdelt palánták.

A palánta szára és a gyökérzete elkezd vékonyodni,rohadni ezáltal ellágyul és a palánta eldől. A magdőlt palántákat távolítsuk el a talajt fertőtlenítsük.

Erre alkalmas növény védőszer a Dithane 45 (növényre), Basamid (talajra)

Talajfertőtlenítésre alkalmas bioszer a zsurló tea,kamillatea.

 

Szürkepenész

Leginkább tavasszal,ősszel a sok csapadék és magas páratartalom miatt kialakuló gombás eredetű megbetegedés.

Előfordulhat hűvösebb,csapadékosabb nyarakon is, akár teleltetés alatt is a párás,hűvös,fényszegény és rosszul szellőző teleltető helységekben. Növényeinkbe levegő útján sebeken,sérüléseken keresztül jut be.

Megtámadja a rothadó virágokat,fiatal hajtásokat,leveleket.

Teleltetőbe ne vigyük nedves levélzettel a növényt, le nem esett virágokat szedjük le(pl. dupla virágú leandereknél),többszöri szellőztetés javasolt.

Szürkepenész elleni permetszer: Teldor 500sc, Switch 62.5wg, Quadris, Curzate

 

Gyökérrothadás

Talajlakó rothadást okozó gombafaj okozza. Pangó víztől áttázott,hideg,nyirkos és rossz vízelvezetésű talajokban könnyen elszaporodik.

Betegség első jelei hamar észrevehetőek a levelek lekonyulásával,mattulásával, a fiatal dugványok zöld szárának "össze aszalodásával". Olyan mintha növényünk "szomjazna" pedig a talaja nedves.

Még megfelelő időben észleljük a jeleket akkor a növényt vegyük ki a cserépből,távolítsuk el a földet,gyökereit mossuk le. Ha legalább a gyökérzet fele ép és nem barnás,nyálkás,elhalt, akkor lehet még esély a megmentésére.

Készítsünk 0.2%-os MycoStop vagy Topsin 70M oldatot majd ebbe állítsuk bele 10-20 percre úgy, hogy a megmaradt ép gyökereket jól ellepje az oldat.

Ezután steril,jó vízelvezetésű földbe ültessük el,a megmaradt oldattal minimálisan meglocsolhatjuk,majd rakjuk meleg,világos helyre.

Ha nagyobbacska a növény én ilyenkor szoktam metszeni az ágakból, egyrészt azért mert a kevés gyökérzet nem lesz képes ellátni az egész növényt és ne erőlködjön inkább regenerálódjon.

Másrészt a metszett ágakat meglehet próbálni kigyökereztetni(szokott sikerülni), így nagyobb az esély,hogy marad növényünk az adott fajtából.

Rothadást megelőzhetjük ha kerüljük a túllocsolást,pangó vizet.

Használjunk lyukas cserepeket alátéttel, hűvös időben ne álljon a víz az alátétekben sem.

Földkeverékhez ültetéskor adhatunk,perlitet,Stockosorb granulátumot, apróra zúzott Zeolitot(100% tisztaságút).Ezek magukba szívják a felesleges vizet majd csak annyit adnak ki magukból amennyire a növénynek szüksége van és már ezek önmagukban talajlazítóak is.

Ültetéskor lehet a dugvány gyökeréhez adni kevés MycoStop gombaölőt, vagy a földkeverékhez keverhetünk biokertészetekben is használható Trifendert ami egy termésnövelő, emellett erősíti a gyökérzetet még ráadásul olyan természetes anyagokat tartalmaz ami távol tartja a talajlakó kórokozókat.

 

Nálam a rothadásos betegség tavaly a teleltetés alatt, fiatal dugványoknál jelentkezett. Az idén homokágyon telelnek a fiatal csemeték.

Lényege,hogy egy teli rekesz aljára homokot szórunk kb.2-3cm vastagon, majd erre helyezzük a cserepes csemetéket. Locsolás után a felesleges vizet a homok beissza így nem fog a rekesz aljában locsolás után a víz tocsogni.

(Dugvány nevelésnél is lehet ezt a módszert használni ! Gyökeres ágak becserepezését követően vizes homokra rakom a dugványokat, a vizes homok lefele serkenti a gyökérzet növekedését és mindig megfelelően vizesen tartja a cserép alján kibújó hajszálgyökereket.)

Kedves fórumtársam Szilvia (sziszko72) ajánlotta és nagyon jól bevált.

 

 

 

Szeretnél egy jó receptet? Látogass el oldalamra, szeretettel várlak!    *****    Minõségi Homlokzati Hõszigetelés. Vállaljuk családi házak, lakások, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését.    *****    Amway termék elérhetõ áron!Tudta, hogy az általános tisztítószer akár 333 felmosásra is alkalmas?Több info a weboldalon    *****    Florence Pugh magyar rajongói oldal. Ismerd meg és kövesd az angol színésznõ karrierjèt!    *****    Fele királyságomat nektek adom, hisz csak rátok vár ez a mesebirodalom! - Új menüpont a Mesetárban! Nézz be te is!    *****    DMT Trip napló, versek, történetek, absztrakt agymenés:)    *****    Elindult a Játék határok nélkül blog! Részletes információ az összes adásról, melyben a magyarok játszottak + egyéb infó    *****    Florence Pugh Hungary - Ismerd meg az Oppenheimer és a Dûne 2. sztárját.    *****    Megnyílt az F-Zero Hungary! Ismerd meg a Nintendo legdinamikusabb versenyjáték-sorozatát! Folyamatosan bõvülõ tartalom.    *****    A Cheer Danshi!! nem futott nagyot, mégis érdemes egy esélyt adni neki. Olvass róla az Anime Odyssey blogban!    *****    A 1080° Avalanche egy méltatlanul figyelmen kívül hagyott játék, pedig a Nintendo egyik remekmûve. Olvass róla!    *****    Gundel Takács Gábor egy különleges könyvet adott ki, ahol kiváló sportolókkal a sport mélységébe nyerhetünk betekintést.    *****    21 napos életmódváltás program csatlakozz hozzánk még!Január 28-ig 10% kedvezménnyel plusz ajándékkal tudod megvásárolni    *****    Szeretne egy olyan általános tisztítószert ami 333 felmosásra is elegendõ? Szeretne ha csíkmentes lenne? Részletek itt!!    *****    Új játék érkezett a Mesetárba! Elõ a papírral, ollóval, és gyertek barkácsolni!    *****    Tisztítószerek a legjobb áron! Hatékonyság felsõfoka! 333 felmosásra elengedõ általános tisztítószer! Vásároljon még ma!    *****    Hayashibara Megumi és Okui Masami rajongói oldal! Albumok, dalszövegek, és sok más. Folyamatosan frissülõ tartalom.    *****    A legfrissebb hírek a Super Mario világából és a legteljesebb adatbázis a Mario játékokról.Folyamatosan bõvülõ tartalom.    *****    333 Felmosásra elegendõ! Szeretne gazdaságosan felmosni? Szeretne kiváló általános tisztítószert? Kiváló tisztítószerek!    *****    Ha tél, akkor téli sportok! De akár videojáték formájában is játszhatjuk õket. A 1080°Snowboarding egy kiváló példa erre